top of page

שביל באמצע

23.01.06 | י"ג בטבת תשפ

WhatsApp Image 2021-11-11 at 21.54.19.jpeg

אפתח בוידוי אישי – אני אוהב שאלונים. מסיבות שטרם פענחתי, משהו בתוכי מאמין שמדובר במשחק חברתי כיפי, ואני מתקשה לעמוד בפני הצעה להשתתף בשאלון. מכיוון שמדובר במשחק, אני נוטה להתייחס ברצינות גמורה גם לשאלונים המטופשים ביותר. זה יכול לבוא ברגע הכי פחות נוח, זה יכול לבוא מצידם של הילדים או בוטים מטעם חברת סקרים, אבל השאלה "מה טעם הגלידה המועדף עליך" תזכה למלוא כובד הראש וחיבוטי הנפש [לכן אני מתנגד לשאלות "מה הכי..."] וכן, גם פניות סלולריות מיותרות בסגנון "שליחנו הניח ליד הדלת את החבילה שלא הזמנת, נשמח אם תדרג את איכות השירות מ-1 ועד 17" עשויות לגרום לי לכווץ את המוח ולשקוע בהתלבטות. למה באמת 9 ולא 8?
והנה בתחילת השבוע, שהיתה גם תחילתה של שנה אזרחית חדשה, התפרסמו כאן תוצאות שאלון שערך "ישראל היום", ובין הנתונים בלט אחד שלא יכולתי להישאר אדיש לו. לשאלה "באיזו מידה את.ה מרוצה מהרכב הממשלה הנכנסת" ענו 25% מן הנשאלים את התשובה "ככה ככה". כמעט שכחתי שזאת תשובה אפשרית. ככה ככה. לא "ימות המשיח" ולא "קץ הדמוקרטיה". לא "פצצה" ולא "אסון". לא "מנגו בננה ומלון" וגם לא "מלנכולי על הגג". ככה ככה. בין 5 ל 7 כזה. בדיוק כמו שאני עצמי חשתי מול תמונות השרים החדשים. קומסי קומסה. חשתי, אבל חששתי לומר זאת בקול, כי כבר שכנעו אותנו שאין בכלל מרכז ביקום הישראלי. אין ככה ככה. לא עוד. כך באמת מצטייר מתיאורי התקשורת. שכרגע כולם מצטופפים בקצוות כמו אחרי בלהה צנטריפוגלית. כולם, בלי יוצא מן הכלל, חייבים לעוף על הממשלה הזאת או לשקוע בדיכאון. או או. לצהול ברינה ואף להכניס פה ושם אצבע לאיזו עין, או להתקפל בייאוש, לאיים, לוותר, ולארוז מזוודה. והנה מתברר שרבע מהציבור לא שם. ובמילים אחרות, אחד מכל ארבעה- 25% בשפתם של לומדי הליבה- לא קונה את הדיכוטומיה.
מסתבר שישראלים מסויימים עדיין שומרים לעצמם את הזכות לחשוב שממשלת בנט-לפיד לא היתה הטוב המוחלט וגם לא הרוע בהתגלמותו. הם משערים שכך תהיה מן הסתם גם ממשלת נתניהו השישית. הם מודאגים אך גם אופטימיים במידה. חלק מהשרים הממונים נראים להם כמו שיבוצים מעניינים, ואחרים מביאים אותם לידי גיחוך, כעס, או כאב ראש. ובסך הכל "ככה ככה". איך זה שאף אחד לא סיפר לנו שיש מחנה לא קטן של "ככה ככה"? שכל ישראלי רביעי מסוגל להאמין, לדוגמא, שיש צורך דחוף ברפורמה במערכת המשפט, ויחד עם זאת שישראל חייבת להישאר דמוקרטיה ליברלית. שטוב להדגיש את זהותה היהודית של ישראל, אבל שהסיכומים עם המפלגות החרדיות הם מהלך מופקר וחסר אחריות. שהפרטים שנחשפים יום יום אודות חקירת תיקי נתניהו מצטרפים לתמונה בלתי נסבלת, ושעדיין הרעיון למנות עבריין מורשע לתפקיד שר הוא ביזיון. חתיכת עובדה מתגלה לעינינו, מתברר להפתעתנו שלפחות רבע מהציבור אינם אוטומטים של פוזיציה, ולא צרכנים כבדים של מפלגה מסוימת, אלא אזרחים חופשיים. מתלבטים. צורכים פוליטיקה במינונים נמוכים ולשימוש עצמי. ובעיקר פטורים מהמאניה-דיפרסיה הכל כך ישראלית של "או סקנדל או פסטיבל". בוחלים בסופרלטיבים קיצוניים, ומסוגלים להגיד מדי פעם מילים נשכחות כמו "בסדר", "סביר". "נחיה ונראה" או "יכול להיות יותר טוב". רבע מהציבור זה הרבה מאוד אנשים. אפשר לעשות לא מעט עם 25 אחוזים.
**
אז בשם 25 האחוזים אני מרשה לעצמי לפנות לכמה מן השרים החדשים, ולבקש: אם אפשר, קצת פחות גימיקים. קצת יותר תכל'ס.
השר לביטחון לאומי! תראה, אם בשבועות הקרובים עם ישראל ירגיש שינוי, אפילו פצפון, בנוגע לערך החיים של משתמשי הדר; נניח, אם נראה פחות נהגים שנכנסים לצומת באדום; או יותר מעצרים של עברייני כביש אלימים, יתכן שלכמה מאיתנו יהיה קצת פחות קשה לבטא את המילים "כבוד השר בן גביר"
כבוד השר אשר על האוצר, מר סמוטריץ'. צדקת כשפתחת בהכרזה, שכולנו צריכים לעשות "דליט" על החודשים האחרונים. לשכוח מילים שנאמרו, ולגשת לעבודה. אין ספק שאלו הן מילים כדורבנות. רק מה? נדמה לי שזאת בדיוק היתה בקשתו של חברך לשעבר נפתלי בנט. דליט. דף חדש. עבודה. תגובתך, ככל הזכור לי, היתה קריאה לסגור בפניו את בתי הכנסת. אפשר הבהרה?
חוצמזה, בתור השר שגם מתנגדיו מעריכים עמוקות, תגיד: ביטול המס על משקאות ממותקים?! אמיתי? מה עם חזרה לעישון חופשי באוטובוסים? וברצינות, זה מה שאתה חושב על יהדות?
ואליך, כבוד השר שיקלי! חבר הקואליציה שלך, ח"כ פרוש, צעק השבוע לעבר חה"כ קריב את המילים "רפורמי, לך מפה!!". מכיוון שגדלת בבית לא אורתודוכסי, ובתור האחד שתבע לעצמו את תואר "ההוא שלא עושה שקר בנפשו", מה תגובתך?
**
בשבוע הבא יצא לאקרנים סרט חדש "השכן שלי אדולף", זהו סרט קטן גדול, שאני רוצה להמליץ עליו לאוהבי הסרטים הקטנים-גדולים. ולא רק בגלל שאת המילים האלה אני כותב בעשרה בטבת, יום זיכרון וקדיש לקורבנות השואה. הסרט מספר על אדם בודד, מבוגר, רטנוני, לעתים פתטי ולעתים בלתי נסבל, בשם פולסקי, שמתגורר לבדו בבקתה כפרית מוזנחת באיזה חור בדרום אמריקה. פולסקי [דייויד היימן הסקוטי] הוא ניצול שואה שאיבד כל אמון או חיבה כלפי המין האנושי, ושיח וורדים שחורים שהוא מגדל בחצר הוא הדבר היחיד שבאמת יקר ללבו. אל הבקתה הנטושה הסמוכה, נכנס יום אחד דייר חדש, בודד גם הוא, ופולסקי הולך ומשתכנע שהשכן החדש שלו הוא אדולף היטלר ולא אחר. פגשתי בחיי מעט מאוד סרטים שהצליחו לגעת כך, בשילוב מבריק ואנושי כל כך של קומדיה ודרמה, באובססיית הצדק של דור ניצולי השואה – והרי כולנו במידה כזאת או אחרת ניצלנו מן השואה. מעט מאוד פעמים אנחנו פוגשים דמות קולנועית שאי אפשר להוריד ממנה את העיניים, כמו דמותו המרופטת של אותו פולסקי. בזכותה הרהרתי שוב ושוב, על כך שהאובססיה הזאת – לנער עולם מאדישותו, לזעוק על המפלצתיות שבשנאה, לטפח חשש סביר שהיטלר לא באמת התפגר- היא חלק חשוב ויקר במי שאנחנו. בעצם האנושיות שלנו. אובססיות נתפסות לא פעם כמשהו שהיה עדיף להיפטר ממנו, אבל נדמה שדווקא את האובססיה הזאת, כדאי לשמור בחיים.
אותי באופן אישי הסרט זרק לחוויה מוזרה בטיול השחרור שלי. היינו באיזה אי טרופי יפהפה. היו שם, בגן העדן עלי אדמות, חופי זהב, מסיבות וקוקוסים, והיו רגעים שיכולנו להאמין שאפשר לחיות כך לעד. אבל בצימר שלידנו התגורר גרמני מבוגר עם דרכון ברזילאי, אהמממ. הוא היה ברנש דוחה, שהתייחס באדנות למקומיים, ומבחינת הגיל השתייך ללא ספק לשנתונים ההם, אתם יודעים. העניין הזה טלטל אותנו, חבורה קטנה של צעירים ישראלים אחרי שחרור, עד כדי איבוד עניין ברוב האטרקציות המקומיות. בזמן שכולם מסביב הזמינו עוד קוקטייל, אנחנו שברנו את הראש- הו כמה פתטי. ואולי לא - בסיכוי התיאורטי שיש לנו פושע מלחמה יימחשמוי'ניק בבקתה הסמוכה.
הבמאי לאון פרודובסקי, ו"השכן שלי אדולף" הולכים עם זה יותר רחוק ויותר עמוק, כראוי לסרט קטן אבל גדול.

הופעות

בול בפוני - חדש!

עם עירן צנחני

מופע מחווה לשנות ה70!!

לשירים, ההומור המחוספס והדמויות שעשו את מה שאנו היום

eric sultan---6462.jpg

חוברהל'ה

עם מרב סמן טוב

חגיגה ירושלמית של שירים, סיפורים והומור שיגלגלו אתכם מצחוק וגעגוע ממחנה יהודה עד גינות סחרוב.

צילום רמי זרנגר .jpg

גשר ההלכה

עם חנן יובל

חנן וג'קי מגיעים למופע הזה מכיוונים שונים, מרקע וגם מדור שונה, אך המפגש שלהם רצוף אהבה ועוסק בדבר ששניהם שוברים עליו את הראש ואת הלב – תפילת האדם.

חנן וג'קי.jpg

לכו אתם

עם אריאל הורוביץ

דברים טובים קורים כשקיבוצניק מצפון תל אביב נפגש עם ירושלמי מבת ים.

לכו אתם. תמונת יחצ. אביטל דן.jpg
הופעות

הרצאות

תוכן זה כל הסיפור

חדשנות-סיפור ישן

WhatsApp Image 2021-11-03 at 6.36.31 PM.jpeg

חצי הכוס השבורה 

WhatsApp Image 2021-11-11 at 21.54.19.jpeg

בוקר טוב אליהו

WhatsApp Image 2021-10-25 at 22.53.46 (1).jpeg

מגזימים - סיפור אהבה

WhatsApp Image 2021-10-25 at 22.53.47 (2).jpeg
הרצאות

מופעי יחיד

צחוק עשה לי

WhatsApp Image 2021-11-11 at 8.29.01 PM.jpeg
WhatsApp Image 2021-11-11 at 20.30.26.jpeg

הסיפור הירושלמי שלי

ספרים

ספרים

5235.jpg

אותיות מתוקות

"אני אבא ל-2 בני 9 ו-6. לאחרונה קיבלנו מהגן של הקטן את "אותיות מתוקות". מה להגיד, הספר פשוט אדיר. הילדים (שניהם) לא מפסיקים לקרוא ולבקש ממני להקריא אותו. מבחינתם ומבחינתי הסיפור מקסים.
דרך כל כך מיוחדת ללמוד בה." 

(תום, חיפה)

3 כוכבים ומטבע.jpg

שלושה כוכבים ומטבע

"זה סיפור עם ניחוח, עם מנגינה, עם טעם, כזה שפשוט כיף לשמוע, ואחר כך להיזכר בו, וגם לספר אותו מחדש, כי יש בו גם מוסר השכל, וגם צחוק, וגם קצת עצב, בקיצור - כל התבלינים שצריך כדי לשׂבּוֹע מסיפור ובכל זאת לרצות לשמוע אותו שוב"

(עטרה אופק)

כאן לא בית קפה - כריכת הספר.jpg

כאן לא בית קפה

"צרור סיפורי בית כנסת מקסימים, מפתיעים, חכמים. הם הזכירו לי את סיפוריו של שלום עליכם. יש בהם איזמל מנתחים חד ואהבה גדולה ליהודים שלו.

(שולי רנד)

" צחוק ועצב ותבונה והתבוננות והקשבה וחידוד ונוסטלגיה ושייכות ודיוק וכשרון בלתי רגיל של סיפור סיפורים. עונג שלם. מושלם. צרוף."

(יעל משאלי)

גלריה
וידאו
WhatsApp Image 2021-11-11 at 21.58.09.jpeg

צרו קשר

הודעתך נשלחה

ניהול אישי - רבקה גרנביץ

להזמנת הופעות / הרצאות

 052-6051334

 info@jacky-levy.com